Vorige week verscheen de nieuwste editie van Feiten & Cijfers Goede Doelen 2024, waaraan 235 leden van Goede Doelen Nederland deelnamen. Nederlanders blijven massaal betrokken – als donateur, lid, vrijwilliger of collectant – en zorgen zo voor een stevige basis onder het werk van goede doelen.
                    Particuliere steun en betrokkenheid blijven sterk 
In 2024 ontvingen de deelnemende goede doelen samen bijna € 1,45 miljard van particuliere donateurs, een stijging van ruim 6 procent ten opzichte van 2023. Dat onderstreept het blijvende vertrouwen in goede doelen en hun vermogen om maatschappelijke impact te maken. Binnen die groei valt vooral het aandeel nalatenschappen op: deze inkomsten namen met ruim 6 procent toe en vormen inmiddels 31 procent van de particuliere giften. Over de afgelopen drie jaar is zelfs een groei van 32 procent zichtbaar (gebaseerd op gegevens van 165 goede doelen die in de afgelopen periode van drie aan dit onderzoek deelnamen en in die periode een nalatenschap ontvingen) – een structurele trend die ook door de Vrije Universiteit Amsterdam wordt bevestigd.
In totaal steunen bijna 8,8 miljoen Nederlanders de goede doelen die aan dit onderzoek deelnamen als donateur of lid, en zetten zo’n 255.000 vrijwilligers zich actief voor hen in.
Meer besteed aan maatschappelijke doelen 
In 2024 besteedden de aan het onderzoek deelnemende organisaties samen ruim € 4,1 miljard aan hun maatschappelijke doelen. Dat is een stijging van bijna 11 procent ten opzichte van 2023. Van elke gedoneerde euro ging in 2024 gemiddeld 90 cent naar het maatschappelijke doel, naar hulpverlening, onderzoek, natuurbehoud en andere maatschappelijke initiatieven. De overige 10 cent wordt besteed aan noodzakelijke ondersteunende activiteiten, zoals fondsenwerving en administratie, die bijdragen aan het duurzaam functioneren van de organisatie.
Over het onderzoek 
De publicatie Feiten & Cijfers Goede Doelen 2024 geeft een algemeen beeld van de ontwikkelingen in de sector op basis van de jaarcijfers van leden van Goede Doelen Nederland. Aan het onderzoek deden 235 leden van Goede Doelen Nederland mee – 85 procent van alle leden, vergelijkbaar met eerdere jaren. Daarmee geeft het rapport een representatief beeld van de sector.